Tipy pro originální svatební obřad

Ne každý se chce brát klasicky na radnici nebo v kostele. Přicházíme tedy s několika netradičními místy, kde je možné říct si své ano. Vzhledem k tomu, že zákon o rodině ukládá, že manželství se uzavírá veřejně a slavnostním způsobem v přítomnosti dvou svědků, každý si to tedy může vyložit po svém. 

V přírodě – místo musí nejprve obhlédnout matrikář a pokud ho uzná za vhodné, stačí se jen domluvit na termínu. V přírodě vás oddá i evantelický farář, katolického budete muset trochu přemlouvat, ale církevní zákon sňatek mimo kostel umožňuje také. 

Na zámku – stačí zaplatit  poplatek za pronájem sálu a svatba se může konat. Ceny jsou na každém hradu či zámku odlišné. Dokonce i věřící si mohou doprát romantiku na zámku, v tom případě se totiž nabízí zámecká či hradní kaple. 

Za hranicemi – je nutné si zjistit na příslušném zastupitelství, co je pro takovou svatbu třeba za dokumenty, většinou stačí rodný list a osvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství, které musí být přeloženy do příslušného jazyka a notářsky ověřeny. V Čechách pak žádejte oddací list v češtině, který vám vystaví zvláštní matrika. 

Pod palmami – nejlépe je jet za exotickou romantikou s cestovni kancláří, která zajistí svatbu na klíč. Pokud nejste rozvedení či ovdovělí stačí kopie rodného listu a pasu, přeložené do angličtiny,notářsky ověřené. Za samotný obřad zaplatíte kolem 15ti tisíc korun. 

Ve vlaku – České dráhy začaly od 1.ledna 2005 vypravovat speciální svatební vlaky s pojízdnou obřadní síní. Pokud nestojíte o historické mašinky, svatba vás vyjde na stejné peníze jako na radnici. Zaplatíte si lístek jako ostatní cestující a pak výdaje jako muzika, občerstvení, oddávajícího atd. 

V balonu – pokud přesvědčíte oddávajícího aby s vámi absolvoval let balonem, stačí zaplatit za každého 5 a půl tisíce a můžete letět. Balony maji zpravidla kapacitu 6 lidí, což je s pilotem akorát. 

Na bitevním poli – To,že svatba může být opravdu netradiční dokazuje pár, který se loni bral u Slavkova v rámci Napoleonských dní. Svatebčané dorazili v dobových uniformách, po obřadu zazněla salva z děla a novomanžele prošli slavobránou zvednutých šavlí. 

Na divokém západě – pro milovníky mayovek se nabízí některý z pravých českých rančů. Kovboje s kolty proklatě nízko, country hudbu a příjezd k oltáři v sedle není pro majitele ranče obvykle problém zařídit. 

V metru – asi nejkurióznější místo, na kterém se v Čechách konala svatba byla stanice metra Lužiny. Za plného provozu se tu vdávala sestra starosty této pražské části petra Bratského. Vybrala si právě ji kvůli umělým palmám, protože chtěla svému nastávajícímu přiblížit jeho rodnou Floridu. 

Pod vodou – nejtěžší to mají nadšení potapěči, protože sehnat matrikáře, který by byl ochoten navlíknout na sebe neopren a ponořit se s nimi pod hladinu třeba lipenské přehrady není jednoduchý úkol. Pokud ale na svatbě pod vodou trváte, doporučujeme odjet do Japonska či Nové Kalifornie. U japonského ostrova Joron vznikla speciální oddací síň pro milovníky potápění. V Nové Kalifornii svatby pod vodou dovedli k naprosté dokonalosti. Kolem vás plavou ryby a vy sedíte ve svatebních šatech v suchu ve skleněné bublině. 

Pokud se tedy rozhodnete pro netradiční svatbu, nejjednodušší pro vás asi bude, svůj požadavek zadat svatební agentuře, která má s pořádáním všech druhů svateb zkušenosti a tudíž bude velká pravděpodobnost, že vše proběhne jak má.

 

© SVATBA BRNO, 2015-

Tipy na svatbu